Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 mitów na temat palenia

(mam)
Rzucenie palenia nie jest łatwe. Nie do każdego trafiają argumenty, że papierosy rujnują zdrowie i portfel. Warto jednak zdać sobie sprawę, że na temat palenia krąży wiele mitów, w które wierzymy, bo są dla nas wygodne.

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Nie do każdego trafiają argumenty, że papierosy rujnują zdrowie i portfel. Warto jednak zdać sobie sprawę, że na temat palenia krąży wiele mitów, w które wierzymy, bo są dla nas wygodne. Dzięki nim odkładamy często na później decyzję o rozstaniu się z nałogiem.

Mit 1: Mogę rzucić palenie w każdej chwili.
Rzucanie palenia to nie jedynie kwestia silnej woli, ale wyrwania się ze szponów nałogu, na który składa się uzależnienie od nikotyny i przyzwyczajenie. Uzależnienie od nikotyny jest bardzo silne i trwa znacznie dłużej niż wielu z nas się wydaje. Przez lata palenia papierosów mózg staje się zależny od nikotyny. Palacz potrzebuje wsparcia farmakologicznego, dzięki któremu udaje mu się ograniczyć chęć przyjęcia nikotyny i może się skupić na zmianie przyzwyczajenia. Osoba chcąca się rozstać z nałogiem, powinna sobie przygotować plan wychodzenia z uzależnienia, znaleźć program wspierający i ustalić z lekarzem odpowiednią terapię.

Mit 2: Paliłem tak długo, że rzucenie już niczego nie zmieni.
Rzucenie palenia to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz sobie sprezentować. Już 20 minut po skończeniu palenia papierosa ciśnienie krwi i tętno powracają do normy. W trzy miesiące od rozstania się$ z nałogiem spada ryzyko zawału serca i poprawia się praca płuc.

Mit 3: Przybiorę na wadze.
Średni przyrost wagi po rzuceniu palenia wynosi 2,5 kilograma. Zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej nie tylko redukuje objawy związane z tzw. głodem nikotynowym, ale pomaga również obniżyć wagę podczas rzucania palenia. Istnieje zresztą wiele sposobów kontrolowania wagi w tym trudnym okresie. Czas, który do tej pory poświęcaliśmy na wypalenie papierosa możemy przeznaczyć na spacer lub ćwiczenia fizyczne. Jeśli palacz musi zająć czymś ręce, dobrym rozwiązaniem będą niskokaloryczne przekąski, owoce oraz 6-8 szklanek wody dziennie.

Mit 4: Palę papierosy typu light, więc nie ma problemu.
Same koncerny tytoniowe przyznają, że nie ma bezpiecznych papierosów. Podczas palenia wdychamy ponad 4 tysiące substancji chemicznych, z czego co najmniej 69 jest rakotwórczych. Niezależnie od tego, czy papierosy maja oznaczenie light, ultra light, czy ultra smooth. 40 lat od ich wprowadzenia nie zmniejszyła się skala chorób odtytoniowych, czy też zgonów związanych z paleniem. Według niektórych ekspertów, papierosy typu light stanowią nawet większe zagrożenie od zwykłych, ponieważ powstrzymują ludzi od rzucenia palenia.

Mit 5: Jestem zbyt uzależniony, by rzucić palenie.
Rzucenie palenia jest trudne, ale istnieje wiele wypróbowanych sposobów na zwiększenie szansy powodzenia. Zebranie informacji na temat nałogu, ustalenie daty rzucenia palenia, używanie sprawdzonych środków farmakologicznych oraz wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół są bardzo istotnymi elementami rzucania palenia. Najważniejsze, by się nie poddawać. Większości palaczy nie udaje się rozstać z nałogiem za pierwszym razem, ale bardzo ważne jest, by z każdej próby wyciągnąć wnioski.


10 kroków do zerwania z nałogiem

1 Nie pal rano, zanim się do końca nie ubierzesz.
2 Po zapaleniu ostatniego papierosa wieczorem odczekaj co najmniej pół godziny zanim położysz się do łóżka.
3 Przyjmij zasadę, że wolno ci zapalić pół godziny przed pierwszą poranną kawą i pół godziny po niej. Zachowuj półgodzinne odstępy przed wszystkimi kolejnymi kawami i herbatami i po nich w ciągu całego dnia.
4 Wyznacz sobie kilka ograniczeń:
- sprawdź, czy potrafisz zapalić samochód nie zapalając przy tym papierosa — jeżeli ci się to uda, zrezygnuj z palenia w samochodzie
- wyznacz miejsca w domu i pracy, gdzie nie wolno ci będzie palić
- trzymaj papierosy w miejscu, do którego trudno ci będzie sięgnąć (np. w bagażniku samochodu, zamykanej na klucz szufladzie, albo u sąsiadów.
5 Kup najpodlejszy gatunek papierosów, jaki ci się uda wyszukać w sklepie — dzięki temu palenie przestanie ci sprawiać przyjemność.
6 Opróżniaj popielniczkę dopiero wieczorem.
7 Uważnie obserwuj ludzi, którzy nie palą. Pomoże ci to zrozumieć, że bez papierosów można normalnie funkcjonować.
8 Jeśli podróżujesz pociągiem, siadaj zawsze w przedziale dla niepalących, a jeśli jesteś w restauracji — wybieraj salę dla niepalących.
9 Przelicz pieniądze, które wydajesz na papierosy i sporządź listę zakupów, które mogłbyś za tę kwotę kupić.
10 Wyobraź sobie, że nie palisz. Zamknij oczy i minuta po minucie prześledź cały dzień. Zastanów się, jak mógłbyś się obejść bez papierosów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto