18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukrzyca i jej wpływ na wzrok

abcZdrowie.pl
by orangeacid
Chorzy na cukrzycę doświadczają wielu problemów zdrowotnych. Jednym z nich są schorzenia narządu wzroku.

Cukrzyca należy do chorób, które mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Schorzenie to oddziałuje między innymi na narząd wzroku, prowadząc do obniżenia zdolności akomodacji i do wystąpienia przejściowych zaburzeń ostrości wzroku. Utrata ostrości wzroku to zwykle stopniowy proces, wskazujący na obecność zmian w soczewce oka (mamy wówczas do czynienia z zaćmą) lub w jego siatkówce (retinopatia). Jeśli dochodzi do nagłej utraty wzroku, przyczyną może być odwarstwienie siatkówki, zakrzep naczyń tętniczych lub żylnych siatkówki, lub krwotok podsiatkówkowy. U chorych na cukrzycę mogą także pojawić się drobne czarne „nitki” w polu widzenia, spowodowane małymi krwotoczkami do ciała szklistego.

Najczęstsze powikłania oczne w przebiegu cukrzycy

Do problemów ze wzrokiem, jakich doświadczają chorzy na cukrzycę, należą: większa podatność na infekcje rogówkowe i jęczmienie, porażenia lub niedowłady nerwów okoruchowych, które powodują dwojenie obrazu (tzw. neuropatia cukrzycowa) lub zeza, opadnięcie powiek, zaburzenia refrakcji związane z poziomem glikemii i obrzękiem soczewki, zmętnienie soczewki oka (zaćma), jaskra wtórna oraz retinopatia cukrzycowa.

Mianem retinopatii cukrzycowej określa się zmiany siatkówki oka spowodowane nieprawidłowościami w mikrokrążeniu siatkówki. Jest to późne powikłanie cukrzycy, które zalicza się do tak zwanych mikroangiopatii. Retinopatia cukrzycowa może doprowadzić do trwałej utraty wzroku – w większości przypadków szanse na odzyskanie widzenia u chorego są nikłe. Z tego właśnie powodu priorytetem powinno być zapobieganie rozwojowi retinopatii i regularne badanie wzroku.

Badanie dna oka – dlaczego warto je wykonywać?

Osoby, u których stwierdzono cukrzycę typu 2, powinny poddać się badaniu okulistycznemu, obejmującemu badanie dna oka po farmakologicznym rozszerzeniu źrenicy. Jest to krótkie, około piętnastominutowe, bezbolesne badanie, które pozwala na wczesne wykrycie retinopatii i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Im szybciej podjęte są właściwe kroki, tym większe są szanse pacjenta na utrzymanie pełnej ostrości wzroku.

Warto podkreślić, że na początku retinopatia rozwija się bezobjawowo i można zdiagnozować ją wyłącznie podczas badania okulistycznego. Dopóki kolejne badania nie wykazują żadnych niepokojących zmian, kontrola okulistyczna powinna być przeprowadzana raz w roku. Jeśli zmiany oczne są niezaawansowane (tzw. retinopatia nieproliferacyjna), badanie oka należy wykonać raz na pół roku, natomiast w przypadku retinopatii przedproliferacyjnej lub proliferacyjnej (kolejne dwa stadia rozwoju retinopatii cukrzycowej) badaniu dna oka należy poddawać się raz na 3-4 miesiące.

Regularne badanie wzroku jest szczególnie ważne w ostatnim stadium zaawansowania retinopatii, gdy utrata wzroku jest wyraźnie większa. Chory jest bowiem narażony na całkowitą ślepotę.

Zespół suchego oka u cukrzyków

W porównaniu do retinopatii cukrzycowej, tak zwane suche oko, czyli suche zapalenie spojówek, może wydawać się błahostką. Warto jednak uświadomić sobie, że ta przypadłość jest dla pacjentów źródłem niezwykle uciążliwych objawów. Chory doświadcza łzawienia, okresowego zamazywania obrazu, uczucia „piasku” pod powiekami, „pieczenia” i podrażnienia oczu. Aby przeciwdziałać objawom suchego oka, stosuje się specjalne preparaty nawilżające, tak zwane „sztuczne łzy”. W ich składzie znajduje się między innymi kwas hialuronowy.

Powikłania cukrzycowe w obrębie narządu wzroku mogą mieć poważne skutki, dlatego warto postawić na regularne badania okulistyczne.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto