Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Troska o zdrowie zwiększa aktywność zawodową

Monika Kaczyńska
Wspólna zabawa to jedna z możliwości promowania projektów.
Wspólna zabawa to jedna z możliwości promowania projektów. ADRIAN WYKROTA
Fundusze Europejskie. Osoby rezygnujące z pracy z powodów zdrowotnych, gdyby mogły się przekwalifikować, w wielu przypadkach mogłyby pracować dalej na mniej obciążających dla zdrowia stanowiskach

Przeciętny pracujący Polak jest nieobecny w pracy z powodu choroby 14,5 dnia rocznie. Od 2011 roku przypadająca na głowę długość zwolnienia lekarskiego wzrosła o 2 dni. Nie jest to jedynie polska specyfika. Choć chorujemy dłużej i częściej od Brytyjczyków i Hiszpanów (średnio zwolnienia wynoszą tam 5,5 i 5,7 dnia), to ustępujemy pod tym względem Czechom, Bułgarom i Norwegom.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej z dłuższych niż 15 dni zwolnień lekarskich na ogół częściej korzystają osoby pracujące fizycznie.

Absencja chorobowa, jak i przedwczesna rezygnacja z pracy zawodowej ze względu na stan zdrowia to problem zarówno natury społecznej, jak i gospodarczej. Dlatego też Unia Europejska dofinansowuje działania, które mają zapobiec i nieobecnościom w pracy z powodu choroby, i zbyt wczesnym opuszczeniem rynku pracy w ogóle.

W ogłoszonym niedawno konkursie na „Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne” (Poddziałanie 6.6.1) do podziału jest ponad 17,3 miliona złotych. Pieniądze te posłużą dofinansowaniu projektów zmierzających do eliminowania z miejsca pracy czynników zagrażających zdrowiu, poprawieniu ergonomii pracy, a także przekwalifikowaniu osób, które od długiego czasu pracują w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie.

Bezpośrednimi adresatami tych przedsięwzięć są zarówno osoby, które pracują w warunkach niekorzystnie wpływających na ich zdrowie, jak i przedsiębiorstwa (pracodawcy i ich pracownicy) tych branż, w których występują czynniki negatywnie wpływające na zdrowie.

W trosce o lepsze warunki

Projekty w konkursie mogą składać zarówno sami pracodawcy, jak i między innymi instytucje rynku pracy, podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, a także zakłady opieki zdrowotnej - samorządowe i niepubliczne, pod warunkiem jednak, że te ostatnie świadczą usługi także w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Działaniami, które można sfinansować z wykorzystaniem unijnego wsparcia, są na przykład programy naprawcze zmierzające do eliminowania czynników ryzyka występujących w miejscu pracy.

- Programy te mogą obejmować różne działania, z wyłączeniem jednak usług medycznych - zwraca uwagę Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego. - Nie mogą one także zastąpić obowiązkowych działań, do których pracodawcy są zobowiązani na mocy przepisów prawa.

Ważne, aby czynniki ryzyka, które mają eliminować projekty, były precyzyjnie zdiagnozo-wane, a przygotowane programy naprawcze powinny opierać się zarówno na analizach czynników ryzyka, jak i dotyczących ich danych statystycznych.

Fundusze Europejskie

Jeśli przygotowywany projekt przewiduje przekwalifikowanie pracowników, którzy od długiego czasu pracują w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie, tak by mogli kontynuować pracę na innych, mniej obciążających stanowiskach, uzupełnieniem tych działań musi być poprawa ergonomii pracy.

Szczegóły realizowanych działań zależą od indywidualnych potrzeb pracowników i pracodawcy, ważne jednak, że może to być m.in. przygotowanie analizy występowania niekorzystnych dla zdrowia czynników, identyfikacja zagrożeń i wdrożenie programów naprawczych. Z dotacji można sfinansować także działania edukacyjno-informacyjne skierowane do pracowników i pracodawców, poradnictwo psychologiczne czy doradztwo zawodowe, a także w ramach przekwalifikowania - kursy, szkolenia i studia podyplomowe.

Minimalna wartość projektu to 50 tys. zł. Maksymalny poziom dofinansowania może wynieść 95 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Wniosek nie tylko online

Ogłoszenia o konkursach można znaleźć na stronie internetowej http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski konkursowe już teraz można przygotowywać w lokalnym Systemie Informatycznym pod adresem internetowym https://lsi.wielkopolskie.pl.

Składać je będzie można od 30 września 2016 roku od godziny 7.30 do 17 października 2016 r. do godziny 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie trzeba dostarczyć jego wersję papierową do Urzędu Marszałkowskiego. Można to zrobić osobiście w sekretariacie Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego (al. Niepodległości 18, bud. „C”, 1 piętro, pok. 142) od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 do 15.30 lub wysłać pocztą za potwierdzeniem bądź przesyłką kurierską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto