Polecamy

Już w okresie staropolskim spotykane były nieliczne imiona bohaterów z mitologii i literatury, przede wszystkim greckiej (Hektor, Ajaks), rzymskiej (Horacy), celtyckiej (Tristan), niemieckiej (Ernest, Zygfryd) czy poematów cyklu karolińskiego (Oliwer) © w tle: Wikipedia/domena publiczna - drzeworyt przedstawiający Kraków, Liber chronicarum
[2/18]

Jak brzmiałoby twoje imię w średniowieczu? Nie do wiary, że ludzie tak nazywali dzieci!

Już w okresie staropolskim spotykane były nieliczne imiona bohaterów z mitologii i literatury, przede wszystkim greckiej (Hektor, Ajaks), rzymskiej (Horacy), celtyckiej (Tristan), niemieckiej (Ernest, Zygfryd) czy poematów cyklu karolińskiego (Oliwer). Najpopularniejsze imiona w na przełomie średniowiecza i renesansu to Małgorzata i Mikołaj.

Choć po rodzimych imionach słowiańskich w Polsce nie został praktycznie żaden ślad, wiemy, że prawdopodobnie pochodziły one od zawodów, zwierząt lub cech wyglądu. Od momentu pojawienia się chrześcijaństwa dzieciom zaczęto nadawać imiona świętych, co ostatecznie przypieczętował sobór trydencki. W 1563 r. nakazano wybór imion wyłącznie z kalendarza chrześcijańskiego. Jak najchętniej nazywano dzieci na przestrzeni wieków? Zobaczcie najpopularniejsze imiona począwszy od średniowiecza - może jedno z nich sami nosicie?

Najnowsze wiadomości

reklama