Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2018. Kto się musi stawić? (Zasady, Terminy, Badania, Kategorie)

AIP/x-news.pl
Kwalifikacja wojskowa 2018: nowe zasady
Kwalifikacja wojskowa 2018: nowe zasady Marzena Bugala- Azarko
Kwalifikacja wojskowa 2018. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 30 stycznia i potrwa do 27 kwietnia. Obejmuje mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Jeśli wezwani nie stawią się przed komisją lekarską lub nie poinformują o tym, że wskazany termin im nie pasuje, grozi im kara grzywny lub przymusowe doprowadzenie przed komisję.

Kwalifikacja wojskowa 2018. W całym kraju ruszyła kwalifikacja wojskowa

W całym kraju ruszyła kwalifikacja wojskowa. W tym roku wezwania zostały wysłane do 220 tysięcy młodych ludzi, w większości do mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Na korytarzu było trochę strachu. - Trochę się boję, jak zawsze, bo nie wiadomo co będzie – powiedział jeden z wezwanych przed komisję wojskową.

Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej, po orzeczeniu kategorii zdrowia, posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ewentualne powołanie do służby może nastąpić tylko i wyłącznie w trybie ochotniczym.

Za zbagatelizowanie wezwania grozi grzywna lub ograniczenie wolności. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem predyspozycji do służby w wojsku.

Kwalifikacja wojskowa 2018: mężczyźni i kobiety

„Zaproszeni” są też na nią panowie, którzy przyszli na świat w latach 1994-1998, którzy wcześniej nie uzyskali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, mężczyźni i kobiety z roczników 1997 i 1998, dotąd uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (czyli mają kategorię zdolności B), a także mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, z kategorią zdolności B, której ważność upływa po 28 kwietnia 2018 r.

Kwalifikacja wojskowa 2018: stawienie się na kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe

Stawienie się na kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Mimo, że dziewięć lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową na rzecz armii zawodowej. Mimo to zniesienie służby zasadniczej nie spowodowało, że zniknęła obowiązkowa kwalifikacja. To ona zastąpiła pobór. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi i sprawdzić czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku.

Źródło: TVN24
Osoba, która nie zgłosi się na kwalifikację, musi liczyć się z ewentualną grzywną lub przymusowym doprowadzeniem przez policję. Dotyczy to również osób, które z jakichkolwiek przyczyn nie otrzymały wezwania. Nie ma tłumaczeń przed wojskowymi. Nawet praca poza granicami nie jest usprawiedliwieniem. Chyba, że osoba pracująca za granicą jest wymeldowana z kraju.

Do kwalifikacji wojskowej w 2018 r. mogą zostać wezwani (zadefence24.pl):

  • 19-letni mężczyźni;
  • 20-24-letni mężczyźni, którzy jeszcze nie stawili się do kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do służby wojskowej;
  • mężczyźni i kobiety, w stosunku do których w latach 2016-17 orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej (kategoria B) na okres upływający przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2018 r.;
  • mężczyźni i kobiety, posiadający orzeczoną niezdolność do czynnej służby wojskowej (kategoria B), jeżeli okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, pod warunkiem, że wnioskują o zmianę kategorii;
  • ochotnicy obojga płci, jeśli ukończyli 18 lat;
  • kobiety, które z racji posiadanego wykształcenia lub kierunków studiów są niezbędne dla potrzeba gromadzenia rezerw osobowych:
  • które w danym roku akademickim kończą studia wyższe w uczelniach na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwo, weterynaria oraz na kierunkach związanych z kształceniem w zakresie psychologii i ratownictwa medycznego;
  • które kończą naukę w szkołach policealnych kształcących w zawodach: technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii.

Kwalifikacja wojskowa 2018 - kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej


Kategoria "A"
- zdolny do czynnej służby wojskowej.

Kategoria "B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii "A", w czasie pokoju;

Kategoria "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju;

Kategoria "E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto