Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie Targi Innowacji 12 października 2011

Redakcja
12 października Województwo Małopolskie serdecznie zaprasza na Małopolskie Targi Innowacji 2011 W czwartej edycji tego wydarzenia 55 wystawców – 30 firm, 20 instytucji oraz 5 klastrów zaprezentuje swoje osiągnięcia w dziedzinie innowacji lub dla innowacji. Stoiska wszystkich wystawców będą usytuowane pod namiotem wystawienniczym na Małym Rynku w Krakowie. Tegoroczne Małopolskie Targi Innowacji odbywają się w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Ich rola i znaczenie zostały docenione przyznaniem Patronatu Polskiej Prezydencji oraz jako Local event w ramach Open Days.

Trzydziestu przedsiębiorców – najwięcej w historii organizacji MTI, pokaże nam jak bardzo opłacalne jest wdrażanie nowatorskich rozwiązań i przez to zachęci innych do podążania drogą innowacji. Firmy biorące udział w Targach, to przedsiębiorstwa, które zastosowały lub opracowały innowacyjne produkty i technologie lub świadczą innowacyjne w skali regionu, kraju, a nawet świata usługi. Wiele z nich opatentowało swoje wynalazki, czy też zwyciężyło lub zajęło czołowe miejsca w konkursach i rankingach oceniających innowacyjność.

Dwadzieścia stoisk udostępnionych wystawcom instytucjonalnym zajmą m.in. instytuty badawczo-rozwojowe, centra transferu technologii oraz instytucje otoczenia biznesu. Wystawcy Ci pokażą jak kreują innowacyjny klimat, zaoferują usługi wsparcia dla biznesu, wskażą źródła finansowania innowacyjnych technologii i produktów. Instytucje, których stoiska odwiedzimy podczas targów, udowodnią, że przedsiębiorczość to domena nie tylko firm, ale przede wszystkim sposób myślenia i zarządzania, reagowania na potrzeby rynku i wychodzenia im naprzeciw. Współdziałanie firm i instytucji przynosi nie tylko wzajemne korzyści tym podmiotom, ale także całej regionalnej gospodarce. Doskonałym przykładem takiego współdziałania jest klastering.

Klastry można określić jako sojusze biznesu, jednostek samorządu i uczelni, zawiązywane dla poszczególnych celów partnerów. Dla firm najważniejszy jest oczywiście zysk, dla instytucji celem nadrzędnym jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego regionu i zwiększenia jego konkurencyjności. Na Małopolskich Targach Innowacji nie mogło zabraknąć przykładów takiej współpracy. W ramach porozumienia z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości pięć małopolskich klastrów, uczestników projektu „Polskie Klastry i polityka klastrowa”, zaprezentuje osiągnięcia i korzyści płynące ze ścisłego współdziałania firm, instytucji i uczelni. Klastry reprezentować będą: LifeScience Klaster Kraków, Multiklaster, Medcluster, Tarnowski Klaster Przemysłowy oraz Europejskie Centrum Gier.

Uczestnicy Małopolskich Targów Innowacji, zarówno wystawcy jak i zwiedzający, będą mieli okazję wcielić się w role przedsiębiorczych rzemieślników podczas rozgrywki w ekonomiczną grę planszową - Chłopska Szkoła Biznesu. Gra, w której udział może wziąć od 12 do 30 osób, jest modelem działalności gospodarczej. Podczas gry występują podstawowe mechanizmy rynkowe (podaż, popyt, konkurencja, współpraca). Uczestnicy rozgrywki wchodzą w role piekarzy, tkaczy i kowali zajmujących się produkcją (chlebów, płócien, bryk) oraz organizacją wypraw handlowych do miast umieszczonych na planszy – mapie Europy. Gracze nie siedzą przy planszy, lecz chodzą swobodnie po sali kontaktując się z innymi rzemieślnikami. Rozgrywka, dzięki temu, że wymaga od uczestników własnej inicjatywy: podejmowania decyzji, planowania, targowania się i nawiązywania współpracy z innymi graczami, jest doskonałą lekcją i równocześnie sprawdzianem przedsiębiorczości.

Oprócz wyżej opisanej części wystawienniczej, Targi składają się także z konferencji oraz paneli dyskusyjnych, które odbędą się w centrum konferencyjnym andel’s Hotel Cracow przy ul. Pawiej Tegoroczna konferencja towarzysząca Małopolskim Targom Innowacji odbędzie się pod tytułem Nauka – Innowacje – Przedsiębiorczość. Tworzyć ją będą prelegenci, którzy posiadają nie tylko szeroką wiedzę ekspercką, ale także praktyczne doświadczenie. Ich tegoroczne wystąpienia, dotyczyć będą m.in. aspektów formalno-prawnych zagadnień związanych ze współpracą nauki z biznesem i transferem technologii, wpływu wdrażanych innowacji na pozycję rynkową firmy czy też kreowania polityki innowacyjnej w regionie. Dzięki obecności gości z Francji i Niemiec poznamy jak buduje się innowacyjną gospodarkę na zachodzie Europy.

Targi jako całość uzupełniają odbywające się dzień później (tj. 13 października) panele dyskusyjne. Te krótkie i syntetyczne spotkania przeznaczone dla maksymalnie 30 osób każde, mają za zadanie przybliżyć szczegółowo dany temat (współpraca badawczo-rozwojowa MŚP, opłacalność inwestowania w badania i naukę, ekoinnowacje) w taki sposób, by jak najtrafniej i najpełniej odpowiedzieć na stawiane podczas debaty pytania. Chcemy aby panele odbywały się w atmosferze przyjaznej, otwartej i zrozumiałej dyskusji, dalekiej od naukowego dyskursu. Stąd też tytuł jaki im został nadany: Przy kawie o innowacjach. Każdy panel będzie moderowany przez kilku ekspertów, będących specjalistami w swoich dziedzinach.

Celem Targów jest stworzenie miejsca, w którym wszyscy kreatorzy innowacyjnej gospodarki będą mogli się spotkać, wymienić informacje, poglądy i uwagi, nawiązać współpracę czy poznać przykłady innowacyjnych wdrożeń. Nie mniej istotne jest promowanie proinnowacyjnych postaw oraz współpracy sektorów biznesu, nauki i administracji.

Małopolskie Targi innowacji były punktem wyjścia dla realizacji Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Dotychczasowe doświadczenie przy ich organizacji, dobrze układająca się współpraca z partnerami oraz zapotrzebowanie rynku, spowodowały, że zdecydowaliśmy się połączyć pod jednym hasłem wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest innowacyjność. Małopolski Festiwal Innowacji stanowią tematyczne konferencje, spotkania, dyskusje i targi organizowane w dniach 11 – 15 października 2011 w Małopolsce.

Małopolskie Targi Innowacji zostały objęte honorowym patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego, Pana Marka Sowę. Patronat medialny objęli: Onet.pl, Dziennik Polski, TVP Kraków, dlaStudenta.pl, naszemiasto.pl, TwojeInnowacje.pl, Nowy Przemysł, Wirtualny Nowy Przemysł oraz Portal Samorządowy.

Targi organizowane są w ramach projektu „Regionalny System Innowacji Województwa Małopolskiego. Projekt pilotażowy”.

Program konferencji: "Nauka - Innowacje - Przedsiębiorczość"

Kraków, 12 października 2011 r., andel's Hotel Cracow, ul. Pawia 3

Moderowanie konferencji – Redaktor Tadeusz Mosz, dziennikarz, publicysta ekonomiczny,
autor i prowadzący wielu magazynów o tematyce społeczno-gospodarczej, m.in. Plus Minus i Mówisz Mosz w TVP Info oraz EKG w Radio TOK Fm

9.00 - 10.00 - Rejestracja uczestników, powitalna kawa

10.00 - 10.10 - Otwarcie konferencji i powitanie Gości. Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego

10.10 - 10.40 - Nowa ustawa o Szkolnictwie Wyższym szansą dla innowacyjności w przedsiębiorstwie? Andrzej Kurkiewicz - Zastępca Dyrektora, Departament Strategii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

10.40 - 11.10 - Blaski i cienie kształtowania postaw proinnowacyjnych w gospodarce regionalnej. Søren Jensen - Szef Biura, Duńska Agencja Nauki, Technologii i Innowacji

11.10 - 11.40 - Jak zbudować nowoczesny i konkurencyjny gospodarczo region europejski - dobre praktyki z regionu Rhône-Alpes przedstawiciel Regionu Rhône-Alpes (Francja)

11.40 - 12.00 - przerwa kawowa

12.00 - 12.30 - Jak wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach wpływa na ich bieżącą działalność oraz pozycję rynkową? Bożena Damasiewicz - Dyrektor Biura Zarządu Fakro sp. z o.o.

12.30 - 13.00 - KIC-InnoEnergy - platforma innowacji uczelnie-przemysł w wymiarze europejskim. Tomasz Szmuc - Prorektor ds. Nauki, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

13.00 - 13.30 - pytania, dyskusja

13.30 - 14.30 - lunch

Panele dyskusyjne "Przy kawie o innowacjach"

Kraków, 13 października 2011 r., andel's Hotel Cracow, ul. Pawia 3

10.00 - 10.30 - Rejestracja uczestników, powitalna kawa

10.30 - 11.30 - Sposoby motywowania MSP do bardziej intensywnej współpracy badawczo-rozwojowej z jednostkami zewnętrznymi
Moderator: Wojciech Seremet - Prezes Zarządu Tarnowskiego Klastra Przemysłowego S.A.
Krzysztof Wnęk - Prezes Zarządu Miasteczko Multimedialne sp z o.o.
Małgorzata Niedźwiecka - Prezes Innowacja Polska sp. z o.o.
Maria Zybura-Skrabalak - Dyrektor Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie

11.30 - 11.45 - przerwa

11.45 - 12.45 - Inwestowanie w badania i naukę – przyszłe korzyści czy zbędny wydatek? Rynkowe spojrzenie z perspektywy przedsiębiorstwa
Moderator: Kamil Kipiel - Prezes Zarządu Centrum Transferu Technologii Medycznych Park Technologiczny Sp. z o.o.
Tomasz Pyrć - Dyrektor Centrum Transferu Technologii AGH
Jacek Drabik - Country Manager Motorola Solutions
Jarosław Bułka - Wiceprezes Silvermedia sp. z o .o . sp. k. równolegle

11.45 - 12.45 - Jak wzmocnić i pobudzić rynek technologii prośrodowiskowych w Małopolsce? Ekoinnowacje w Regionie Moderator: Marcin Kopeć - Małopolskie Obserwatorium Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Joanna Węgrzycka - Wiceprezes Zarządu Partnerstwo dla Środowiska - Czysty Biznes
Jan Skowronek - Dyrektor Instytutu Ekologii i Terenów Uprzemysłowionych oraz koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Środowiska (PPTŚ)
Iwona Kłosok-Bazan - Politechnika Śląska
Tadeusz Rzepecki - Prezes Zarządu, Tarnowskie Wodociągi sp. z o.o.

12.45 - 13.30 - lunch

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto