Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz Czat: Podnoś swoje kwalifikacje

Oprac. mu
Na pytania odpowiadała podczas czatu internetowego Izabela Bara, kierownik Instytutu Szkoleniowo-Doradczego Górniczej Agencji Pracy Moderator: Witamy na czacie naszego gościa.

Na pytania odpowiadała podczas czatu internetowego Izabela Bara, kierownik Instytutu Szkoleniowo-Doradczego Górniczej Agencji Pracy

  • Moderator: Witamy na czacie naszego gościa.
    I_Bara: Witam serdecznie

  • geniusz_z__srodmiescia: Zwolniłem się na własne życzenie z kopalni. Czy obejmują mnie przywileje dla zwolnionych górników?
    I_Bara: Nie, nie przysługują Panu żadne przywileje.

  • Krecik_26: Czy są darmowe szkolenia dla osób chcących się przekwalifikować? Jakie uprawnienia mogę nabyć?
    I_Bara: Jest możliwość przekwalifikowania dla wszystkich pracowników powierzchni, którzy będą chcieli skorzystać ze stypendium na przekwalifikowanie. Dysponujemy szeroką gamą kursów, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania.

  • terminator_45: Mam 45 lat, przepracowałem 23 lata. Czy mogę skorzystać z urlopu przedemerytalnego?
    I_Bara: Świadczenie górnicze może zostać przyznane, jeżeli pracownik przedsiębiorstwa górniczego nabędzie prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2007. Dotyczy to tylko pracowników dołowych.

  • anna: Pracuję na sortowni i chciałabym zmienić kwalifikacje. Czy Agencja organizuje dla takich jak ja jakieś kursy?
    I_Bara: Jeżeli zdecyduje się Pan na odejście z górnictwa i skorzystanie z któregoś z instrumentów osłonowo-adaptacyjnych (stypendium na przekwalifikowanie lub kontrakt na przekwalifikowanie) przysługuje Panu sfinansowanie szkolenia.

  • maly_przedsiębiorca: Czy mogę wystąpić o zrefundowanie z państwa funduszy szkolenia w prywatnej firmie?
    I_Bara: Jeżeli zechce Pan zatrudnić pracownika odchodzącego z górnictwa na tzw. kontrakt na przekwalifikowanie przysługuje Panu sfinansowanie jego szkolenia, refinansowanie kosztów jego zatrudnienia przez 12 miesięcy oraz zwrot kosztów stworzenia nowego miejsca pracy do 20 tys. złotych.

  • Stefan_67: Na jakie szkolenia jest największy popyt?
    I_Bara: Na administracyjno-biurowe, komputerowe, z zawodowego prawa jazdy.

  • terminator_45: Pracuje Pani w Instytucie Szkoleniowo-Doradczym Górniczej Agencji Pracy. Czy to oznacza, ze szkolicie tylko ludzi związanych z górnictwem?
    I_Bara: Przeprowadzamy różnego rodzaju szkolenia, również dla osób spoza górnictwa, z tym, że w tym przypadku nie są one bezpłatne. Uczestniczymy również w projektach szkoleniowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

  • Krecik_26: Większość górników przejadło swoje odprawy. Czy orientuje się Pani ilu otwarło własną działalność gospodarczą lub przekwalifikowało się?
    I_Bara: W ramach programów szkoleniowych UE Inicjatywa I i Inicjatywa II przekwalifikowało się ponad 4 tys. górników. Około 800 byłych pracowników kopalń stało się przedsiębiorcami. Nie mamy informacji, ilu z nich nadal prowadzi działalność.

  • ALF: Mam przepracowane w PKP 21 lat, obecnie pracuję w prywatnej firmie - czy mam prawo do emerytury w wieku 60. lat, teraz mam 50.
    I_Bara: Jeżeli Pan ma przepracowane 20 lat w pierwszej kategorii zatrudnienia, to ma Pan prawo do emerytury w wieku 60 lat.

  • Stefan_67: Co Pani sądzi o śląskim rynku pracy?
    I_Bara: Jest to rynek na pewno coraz trudniejszy, ale jednocześnie otwiera się na nim dużo nowych możliwości.

  • eleonora: Jestem pracownicą powierzchni. Chciałabym skorzystać z pakietu osłonowego. W jaki sposób Agencja może mi w tym pomóc?
    I_Bara: Proszę o zgłoszenie się do działu kadr swojej kopalni i poinformowanie o chęci skorzystania z któregoś z instrumentów osłonowo-adaptacyjnych. Po akceptacji wstępnego wniosku przez kopalnię, Górnicza Agencja Pracy pomoże Pani w wyborze odpowiedniego przekwalifikowania, jeżeli korzystać Pani będzie ze stypendium na przekwalifikowanie. W przypadku korzystania z kontraktu na przekwalifikowanie postaramy się znaleźć odpowiedniego pracodawcę. Górnicza Agencja pracy oferuje również pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, organizacji szkoleń oraz pośrednictwa pracy.

  • robus: Gdzie można się zgłosić po pomoc do Agencji?
    I_Bara: Proszę zgłosić się do któregoś z naszych 29-ciu biur pomocy zawodowej, działających przy kopalniach węgla kamiennego. Ich adresy można znaleźć na stronie www.gap.org.pl.

  • gornik_ze__slaska: Pracuję w prywatnej firmie prowadzącej roboty przygotowawcze na kopalni. Czy mnie również obejmuje pakiet osłonowy dla górników zwalnianych z kopalń?
    I_Bara: Pakiet osłonowy obejmuje tylko pracowników bezpośrednio zatrudnionych w zakładach górniczych wymienionych w ustawie o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 z dnia 28 listopada 2003 r.

  • Ballad_Of_a_Dead_Soulja: Czy wie pani, jaka zapowiada się przyszłość górników w naszym kraju?
    I_Bara: Jest szansa, że niedalekiej przyszłości kopalnie będą znowu zatrudniać nowych pracowników. Już w chwili obecnej odnotowuje się brak pracowników w niektórych specjalnościach. Z tego powodu w ostatnim czasie otwarto znowu szkoły górnicze.

  • robus: Czy Górnicza Agencja Pracy oferuje zatrudnienie za granicą?
    I_Bara: Nawiązaliśmy współpracę z firmami pośredniczącymi w zatrudnianiu byłych pracowników górnictwa za granicą. W ostatnim czasie za naszym pośrednictwem duża grupa byłych górników wyjechała do pracy do Islandii. Wielu górników pracuje również w czeskich kopalniach.

  • maly_przedsiębiorca: W ramach działań osłonowych górnicy mogą przechodzić na urlopy przedemerytalne. Kto i na jakich zasadach może korzystać z tych urlopów?
    I_Bara: Ze świadczenia może skorzystać pracownik zatrudniony pod ziemią, któremu brakuje nie więcej niż 3 lata do nabycia uprawnień emerytalnych przed dniem 1 stycznia 2007 r. Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z dniem zakończenia świadczenia górniczego. Przebywając na świadczeniu górniczym pracownik nie pracuje i nie korzysta z urlopu wypoczynkowego, a okres korzystania ze świadczenia wlicza się do stażu pracy. W tym czasie pracownik otrzymuje otrzymuje 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak za urlop wypoczynkowy, pomniejszonego o składkę na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika. Zachowuje ponadto prawo do świadczeń uznaniowych z funduszu świadczeń socjalnych.

  • nie_wiem_co_zrobic: Skończyłam studia i jestem bezrobotna. Chciałabym się dalej uczyć, by zdobyć w końcu pracę. Jaki kierunek by Pani poleciła? W jakiej branży najlepiej o pracę?
    I_Bara: Proszę o skorzystanie z usług doradcy zawodowego powiatowego Urzędu Pracy i skonsultowanie ewentualnego kierunku podniesienia kwalifikacji.

  • problem_z_czyms: Jakie zarobki mogą otrzymać górnicy wyjeżdżający za granicę?
    I_Bara: Zarobki uzależnione są od wynegocjowanych warunków płacowych i kraju, w którym podejmują pracę.

  • Dorka: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, w ramach realizowanego do 2000 r. programu "Bezrobocie - co robić?" finansuje m.in. szkolenia realizatorów programów outplacementowych. Jakie w związku z tym podejmowane są działania na Śląsku i kto może z nich skorzystać?
    I_Bara: W chwili obecnej Górnicza Agencja Pracy prowadzi na Ślasku szkolenia w ramach Akademii Outplacementu. Mamy nadzieję, że wiedza nabyta przez uczestników Akademii pozwoli na propagowanie idei outplacementu a w efekcie realizację programów outplacementowych na Śląsku.

  • Moderator: Dziękujemy naszemu gościowi za udział w czacie. Zapraszamy ponownie!
    I_Bara: Dziekuję bardzo.
  • od 7 lat
    Wideo

    echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto