Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd tygodnia w Makowie Podhalańskim, najważniejsze wydarzenia od 15.03 do 21.03.2020, sprawdź czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja online
Redakcja online
Przy niedzielnym śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 15.03 do 21.03.2020
Przy niedzielnym śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 15.03 do 21.03.2020 CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Makowa Podhalańskiego, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 15.03 a 21.03.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Ibuprofen może pogarszać stan chorego na COVID-19? Europejska Agencja ds. Leków zaprzecza [22.03.2020 r.]”?

Przegląd tygodnia Maków Podhalański od 15.03 do 21.03.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Ibuprofen może pogarszać stan chorego na COVID-19? Europejska Agencja ds. Leków zaprzecza [22.03.2020 r.]

Ibuprofen może wpływać niekorzystnie na stan chorego na COVID-19? Zgodnie z obserwacjami francuskich lekarzy ibuprofen może szkodzić przy zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Szef francuskiego resortu zdrowia, neurolog Olivier Véran, ostrzegł na Twitterze: - Jeśli masz gorączkę, weź paracetamol. Europejska Agencja Leków uspokaja: - Nie ma dowodów na to, że ibuprofen pogarsza stan chorych.

📢 Egzamin ósmoklasisty CKE 2020: zestaw zadań powtórkowych [ARKUSZ, KLUCZ ODPOWIEDZI, 22.03.2020]

Egzamin ósmoklasisty CKE 2020. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała specjalne zestawy zadań powtórkowych dla ósmoklasistów. Codziennie o godzinie 9 będą dostępne nowe zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Natomiast o godzinie 15 CKE będzie publikowało klucz odpowiedzi. Zarówno pytania, jak i odpowiedzi znajdziecie na naszym serwisie. Dziś kolejna porcja zadań!

📢 Pogoda na niedzielę, 22 marca. Będzie pogodnie, ale chłodno

Niedziela zapowiada się dość pogodnie, a miejscami słonecznie. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce zachmurzenie będzie duże i tam pojawią się opady śniegu (do 3 cm). Temperatura w Małopolsce wyniesie od -5 st. C w Zakopanem i Nowym Targu do 4 st. C w Krakowie i Tarnowie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, miejscami silniejszy, północno-wschodni.

Tygodniowa prasówka 15.03-21.03.2020 Maków Podhalański: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Makowie Podhalańskim. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Dlaczego detergenty są niebezpieczne? I jak łatwo znaleźć dla nich zamienniki?

To fakt. Przyszło nam żyć w ciężkich czasach. Niemal wszystko, co jemy, nosimy, wąchamy, w czym się kapiemy, czym pierzemy, jest silnie modyfikowane i „ulepszane” przez ludzką rękę. Jak często, obracasz butelkę, żeby przeczytać skład, ale jego długość i naukowe brzmienie składników od razu Cię skutecznie odstraszają? Czy istnieją bezpieczne alternatywy dla sklepowych detergentów?

📢 W Małopolsce potwierdzono 16. przypadek zakażenia koronawirusem

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnej osoby z Małopolski. To jeden z 40 nowych potwierdzonych przypadków, o których poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

📢 Płyn do dezynfekcji. WHO podaje przepis, jak zrobić go w domu [recepta WHO - 22.03.2020]

Koronawirus wciąż się rozprzestrzenia. Jak podaje WHO, teraz to w Europie jest epicentrum, jeśli chodzi o zachorowania na koronawirusa. Możemy się jednak chronić przed zakażeniem - przede wszystkim należy często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem. Dodatkowo można używać płynów i żeli odkażających, przydatnych zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem. Jak zrobić taki płyn dezynfekujący samodzielnie? Zobaczcie, jaką recepturę podaje WHO, Światowa Organizacja Zdrowia.

📢 Koronawirus – jak długo może przetrwać w powietrzu? Są już wyniki badań. SARS-CoV-2 jest długo aktywny poza organizmem [21.03.2020 r.]

Koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać nawet w powietrzu – i to kilka godzin. Te smutne informacje opublikowano na łamach czasopisma „New England Journal of Medicine”. Naukowcom udało się w warunkach laboratoryjnych odtworzyć prawdopodobną drogę wirusa od zakażonego człowieka. Jak się okazuje, koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na niektórych powierzchniach nawet kilka dni.

📢 Netflix obniży jakość streamingu filmów. Wszystko przez koronawirusa w Europie. Kiedy Netflix wróci do normy?

Netflix odpowiedział na apele europejskich polityków proszących platformę o obniżenie jakości filmów. Sieć w Europie jest ogromnie przeciążona w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Mnóstwo Europejczyków spędza czas w domu i korzysta z internetu. Wielu z nas pracuje zdalnie. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o jakość sieci. Netflix zdecydował się pójść na rękę europejskim politykom.

📢 #zarażamydobrem, czyli cała Polska pomaga. Najciekawsze akcje [przegląd NaM]

Szyją maseczki dla szpitali, ustawiają wodę przy drodze dla kierowców czekających na granicy, robią zakupy dla seniorów, wyprowadzają psy, a nawet piją piwo, żeby się nie zmarnowało - tak Polacy pomagają sobie w czasie kwarantanny i walki z koronawirusem. To już prawdziwa pandemia dobra. Oto najciekawsze akcje.

📢 Koronawirus: jak pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia?

Pomoc żywnościową dla osób, które odbywają kwarantannę, zwłaszcza osób starszych, ubogich i bezdomnych, zadeklarowały takie organizacje jak Caritas, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Odra-Niemen i Polski Czerwony Krzyż. Potrzebni są wolontariusze, ale jeszcze bardziej środki finansowe. Jeśli chcesz pomóc, skontaktuj się z lokalnym oddziałem wybranej organizacji.

📢 Sprawdź, dlaczego wiosną warto stosować kosmetyki z witaminą C!

Od dziecka wpajano nam, by jeść owoce i warzywa bogate w witaminę C. I słusznie! Właściwości kwasu askorbinowego (inna nazwa witaminy C) znane są w medycynie od dawna. Wpływa on na prawidłowy przebieg procesów komórkowych w naszym organizmie, wspomaga układ krwionośny, a jego niedobór może prowadzić do powstania szkorbutu, astmy, rozwoju stanów zapalnych i innych chorób. Witamina C jest szczególnie polecana sportowcom i osobom wykonującym ciężką pracę. Najczęściej składnik ten dostarcza się organizmowi doustnie. Jednak jakiś czas temu na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej kremów i masek mających w składzie właśnie kwas askorbinowy. Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą C? Wyjaśniamy.

📢 Woda i klimat tematem przewodnim Światowego Dnia Wody 2020

Nestlé Waters ogłasza postępy w zrównoważonym zarządzaniu wodą, które może pomóc w walce ze skutkami zmian klimatu

📢 Utrzymanie domu mocno podrożało. Czy przez koronawirusa podrożeje jeszcze bardziej?

Miesięczne koszty utrzymania domu wzrosły w ciągu roku o średnio 60 zł. Co gorsza, mogą one wzrosnąć jeszcze bardziej z powodu zwiększonego zużycia mediów podczas pandemii koronawirusa.

📢 Polska najstarszą drużyną Euro 2021? Zobacz, ile lat będą mieli nasi reprezentanci (GALERIA)

PIŁKA NOŻNA. Z powodu pandemii koronawirusa mistrzostwa Europy zostały przesunięte na 2021 rok. Oznacza to, że być może dla niektórych piłkarzy reprezentacji Polski będzie to ostatni wielki turniej. Niewykluczone również, że kadra Jerzego Brzęczka będzie nawet najstarszą drużyną całej imprezy. Zobaczcie, ile lat będą mieli Biało-Czerwoni w 2021 roku.

📢 Koniec sezonu? Przedstawiamy mistrzów i spadkowiczów w Europie

Koronawirus. W dobie pandemii bardzo możliwe jest niedokończenie sezonu klubowego w całej Europie. Co się stanie, jeśli uznamy obecny stan tabeli w każdej lidze? Kto zostanie mistrzem, a kto spadnie? Zobaczcie!

📢 Ranking TOP 10: najlepsze filmy i seriale sportowe na Netflixie 2020. Sprawdzamy, co oglądać w domu podczas pandemii koronawirusa 19.03.2020

Epidemia koronawirusa spowodowała zamknięcie kin i wielu z nas zmusiła do pobytu w domu. Z tej okazji prezentujemy najlepsze filmy i seriale sportowe, które można oglądać na platformie Netflix. Które filmy sportowe warto obejrzeć? Sprawdźcie!

📢 Jak nadać i odebrać paczki bez kontaktu z kurierem w czasie kwarantanny?

W czasach ogólnonarodowej kwarantanny Polacy rekordowo korzystają z usług firm kurierskich. To zrozumiałe: zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nie mogą działać wyłącznie w świecie wirtualnym, bardzo często potrzebują coś dostarczyć, przewieźć. Niezwykle ważne jest, by w takim wypadku – zgodnie z zaleceniami epidemiologów - ograniczyć kontakt między ludźmi. Jest to w Polsce jak najbardziej możliwe, a to dlatego, że część firm kurierskich błyskawicznie dostosowało swe usługi do nowych, wyśrubowanych wymogów oraz potrzeb klientów.

📢 #NieKłamMedyka. Służba zdrowia apeluje, by osoby, które mogą być zarażone koronawirusem, nie ukrywały tego. To ważne!

#NieKłamMedyka to hasztag, który od kilku dni zyskuje coraz bardziej na popularności. Kryje się pod nim bardzo ważny komunikat. To apel, by osoby, które mogą być zarażone koronawirusem lub wiedzą, że są chore, informowały o tym służby medyczne udzielające im pomocy. Zatajenie prawdy to ogromne ryzyko dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, ale także dla każdego z nas.

📢 Piłkarze zakażeni koronawirusem. Dołączył Blaise Matuidi, jedynym Polakiem jest Bartosz Bereszyński [stan na 17.03.2020]

Koronawirus nie ominął piłkarzy z czołowych lig. Kilkudziesięciu z nich uzyskało pozytywny wynik badań. W tym gronie znalazł się Bartosz Bereszyński. Na szczęście reprezentant Polski nie wymagał hospitalizacji.

📢 Buksa i Pestka, czyli najlepsi młodzieżowcy w ekstraklasie [RANKING]

Przepis o młodzieżowcu w PKO Ekstraklasie istnieje od bieżącego sezonu. W każdym meczu drużyny muszą wystawić przynajmniej po jednym zawodniku z rocznika 1998 lub młodszych (w Lechu Poznań jest ich zazwyczaj więcej, bo taką strategię przyjął klub). Gdyby młodzieżowca zabrakło na boisku to dana drużyna zostałaby ukarana walkowerem.

Otwarcie na młodzieżowców już przyniosło pożądany efekt. Gra ich więcej i ich wysiłek ma większe przełożenie na wyniki. Część klubów zarabia na nich także poważne pieniądze, czego przykładem są Radosław Majecki (ogólny rekord sprzedaży) czy Bartosz Slisz (rekord sprzedaży wewnątrz ligi).

Idąc tym tropem pozwoliliśmy stworzyć sobie ranking młodzieżowców w każdym klubie. Zobaczcie, kto jest numerem 1 i czy ma realne szanse na zrobienie poważnej kariery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na makowpodhalanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto