Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2023/2024. Krakowskie uczelnie techniczne przyciągają atrakcyjnymi nowościami

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
123RF
Nikogo nie trzeba przekonywać, że studia inżynierskie są w cenie. Zawody na nich wyuczone należą do tych, na które zawsze jest zapotrzebowanie, bo tego typu specjalistyczną wiedzę wykorzystuje się w różnych dziedzinach. W dodatku uczelnie stale uruchamiają nowe kierunki i specjalności, by sprostać oczekiwaniom zarówno studentów, jak i pracodawców.

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY - EDUKACJA

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Rozważając wybór kierunku studiów, warto postawić na kierunki techniczne. Ich absolwenci są przygotowani do pracy we wszystkich gałęziach przemysłu, w branżach związanych np. z nowoczesnymi technologiami, w biurach projektowych, ośrodkach badawczych itd.

Kierunków inżynierskich jest bardzo wiele, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. W dodatku cały czas pojawiają się kolejne atrakcyjne nowości. Krakowskie uczelnie techniczne także na bieżąco dostosowują swoją ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy. Co nowego przygotowały na rok akademicki 2023/24?

Ekoprojektowanie – to przyszłość przemysłu

Akademia Górniczo-Hutnicza w tegorocznej ofercie kształcenia dla I stopnia studiów przygotowała trzy nowości. Pierwsza z nich to kierunek ekoprojektowanie i cyfryzacja technologii materiałowych na Wydziale Metali Nieżelaznych.

Ma on na celu wszechstronne przygotowanie kandydatów do pracy w branży nowoczesnego przetwórstwa metali nieżelaznych i specjalistów z poszerzoną wiedzą dotyczącą społecznego wymiaru projektowania, a szczególnie specjalistów z kompetencjami obejmującymi ekoprojektowanie (ecodesign) produktów i zrównoważonych czystszych technologii materiałowych.

Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie: nowoczesnych materiałów na bazie metali nieżelaznych oraz metod ekoprojektowania produktów z ich wykorzystaniem; ekoprojektowania konwencjonalnych i nowatorskich technologii materiałowych dla współczesnego przemysłu czy metod testowania materiałów oraz diagnostyki prototypów i produktów.

Druga nowość na AGH to Mechanical Engineering (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Studia te poszerzają wiedzę z zakresu budowy maszyn i inżynierii wytwarzania, w szczególności zagadnienia z podstawowych przedmiotów technicznych, tj. grafika inżynierska, mechanika, wytrzymałość elementów maszyn, budowa maszyn, mechanika płynów, termodynamika. Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie jako projektanci, jako inżynierowie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmującego się produkcją czy eksploatacją maszyn.

I wreszcie trzeci z nowych kierunków na AGH to Computer Physics (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej). Każdy, kto ukończy te studia, będzie znał metody matematyczne stosowane w nauce i inżynierii, zwłaszcza w obliczeniach naukowych i przetwarzaniu danych czy techniki programowania i narzędzia informatyczne wykorzystywane w fizyce komputerowej.

Potrzebni fachowcy od energetyki jądrowej

Politechnika Krakowska zaoferuje w roku akademickim 2023/24 kilka nowości, zarówno jeśli chodzi o kierunki studiów, jak i specjalności (na studiach I i II stopnia). Listę otwiera specjalność energetyka jądrowa (na II stopniu studiów na kierunku energetyka).

– Rozpoczynamy kształcenie inżynierów w zakresie energetyki jądrowej w celu zaspokojenia oczekiwanego popytu na specjalistów w tej dziedzinie. Właśnie rozpoczęła się bowiem nowa era „miksu energetycznego”. Nasze studia zapewnią studentom zdobycie zaawansowanej i aktualnej wiedzy oraz umiejętności w zakresie inżynierii jądrowej oraz energetyki konwencjonalnej – mówi dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK, opiekun specjalności energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.

Program studiów na specjalności energetyka jądrowa przygotowuje ekspertów dla przemysłu energetyki jądrowej, ale nie tylko. Absolwenci znajdą zatrudnienie w elektrowniach jądrowych oraz u podwykonawców przemysłu jądrowego, w organach administracji publicznej jak np. agencja atomistyki czy urząd dozoru jądrowego. Ale oferty pracy będą mogli wybierać także z firm z rynku energetyki tradycyjnej (producenci maszyn i urządzeń dla sektora energetycznego czy przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej).

Studia o profilu interdyscyplinarnym

W ofercie studiów II stopnia na PK ma się znaleźć także nowość w języku angielskim – kierunek Additive manufacturing, który ma być prowadzony wspólnie przez Politechnikę Krakowską i Politechnikę Lwowską. Jego absolwent otrzyma podwójny dyplom nauk inżynierskich i technicznych. Kierunek ma profil interdyscyplinarny – program nauczania obejmuje treści z dwóch dyscyplin naukowych: inżynierii materiałowej i inżynierii mechanicznej.

Wśród nowych kierunków na PK znajdą się w roku akademickim 2023/24 również takie, które sprawdziły się znakomicie na studiach I stopnia i teraz będą prowadzone także na studiach magisterskich: geoinformatyka i matematyka stosowana.
Są też nowe specjalności: elektromobilność (I st. na kierunku elektrotechnika i automatyka), zarządzanie jakością, zarządzanie produkcją, technologie przemysłu 4.0 (II st. na kierunku inżynieria produkcji) oraz automatyzacja logistycznych systemów transportowych (na kierunku środki transportu i logistyka).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na makowpodhalanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto