Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superrobot z AGH prowadzi badania w komórkach

Edyta Tkacz
Jan Hubrich
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali unikatowego robota, za pomocą którego można prowadzić badania wewnątrz komórek o wymiarach kilku mikrometrów. Robot wyposażony jest w specjalną pipetę, która służy do przebijania błony komórkowej.

- Dzięki temu można prowadzić badania wewnątrzkomórkowe lub dokonywać pomiarów w pobliżu komórki - wyjaśnia prof. Tadeusz Uhl, kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH i jednocześnie szef zespołu naukowców, którzy skonstruowali robota. Urządzenie jest przydatne m.in. w badaniach biologicznych. - Może być wykorzystywane do badania wpływu substancji chemicznych, na przykład lekarstw, na aktywność komórek nerwowych - tłumaczy dr Tomasz Błasiak, neurobiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podobne badania można było prowadzić już wcześniej, jednak wymagało to od naukowców sporo wysiłku, musieli bowiem godzinami siedzieć nad mikroskopem i obserwować, co się dzieje z badaną komórką. - Komórki nie reagują od razu, gdy na przykład poda się im lekarstwo. Takie badania trwają czasem i po 30 godzin - wyjaśnia prof. Uhl.

Radni PO znaleźli w budżecie Krakowa jeszcze 71 mln zł

Teraz czasochłonne badania wykonuje za naukowców robot. Skąd pomysł na stworzenie takiego urządzenia? - Jeden z biologów zaprosił nas kiedyś do swojego laboratorium, pokazał, jak wygląda jego praca. Pomyślałem sobie: po co oni się tak męczą, skoro część pracy może za nich wykonać urządzenie - opowiada prof. Uhl. Praca nad stworzeniem robota trwała prawie trzy lata i - jak zapewniają krakowscy naukowcy - jest to pierwsze tego typu urządzenie na świecie. Robot przechodził testy w Collegium Medicum UJ, teraz wrócił na AGH. - Właśnie doskonalimy oprogramowanie - mówi prof. Uhl. - Na razie robot rozpoznaje na szkiełku żywe komórki w kształcie zbliżonym do trójkąta. Biolodzy podpowiedzieli nam, że powinien rozpoznawać także inne kształty - wyjaśnia. Naukowcy chcą się teraz zająć pracą nad robotem do telerehabilitacji. Pacjent będzie mieć w domu specjalne urządzenie, dzięki któremu rehabilitacja będzie prowadzona przez internet.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Matkobójca stanie przed sądem
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto